A cikk szerzője:

Antal Árpád szakmai tanácsadó
Magyar Tűzihorganyzók Szervezete

Nagy Miklós műszaki igazgató
NAGÉV CINK Kft.

A tűzihorganyzás várható élettartama – A horganyzás tapasztalatai

A fémbevonatok korróziós élettartamát általánosságban – a környezeti hatásokon kívül – a fémréteg anyagi minősége, anyagának tisztasága, a réteg szerkezete, feszültségállapota, de mindenekelőtt vastagsága határozza meg. Ez vonatkozik a tűzihorganyzással előállított bevonatokra is. A gyakorlat szempontjából a korróziós képességekre meghatározó befolyása a horganyréteg vastagságának van, hiszen a darabáru tűzihorganyzásánál képződő fémrétegek egyéb tulajdonságai lényegében adottnak tekinthetők vagy elhanyagolhatók. Ugyanis a rétegek kémiai összetételét az MSZ EN ISO 1461:2009 szabvány szabályozza, amit a bevonó vállalatok szigorúan betartanak. De vastagságuk az acélszerkezet kémiai összetétele függvényében ugyanazon szerkezeti elemen akár két-háromszoros különbséget is mutathat.

A rétegvastagságok változása egy oszlopon belül

Amennyiben csak egyetlen acéloszlopot vizsgálunk meg, akkor az átlagok mögött meghúzódó rétegvastagság-eltérések akár jelentősek is lehetnek. Ez befolyásolni fogja az adott oszloprész védőbevonatának várható élettartamát. 1. képünkön egy tűzihorganyzott acéloszlopon kijelölt mérési felületeket láthatunk (övrúd, rácsrúd, merevítőlemez). Az öv- és rácsrudak bevonatait az oszlop teljes felületén mértük.

1. kép. Tűzihorganyzott felsővezeték-tartó oszlop felső része2. kép. Egy tartóoszlop övrúd bevonatvastagságának változása a hossza mentén

Az 1. képen látható rácsos oszlopcsúcsban övrudak (L 90 × 90 × 9 mm), rácsrudak (L 50 × 50 × 6 mm) és merevítőlemezek (v = 10 mm) vannak beépítve. Az egyes acélanyagokon mért bevonatvastagságoknál egy esetben jelentős eltérés volt mérhető (4. táblázat).


Az 1. merevítőlemezen kialakult bevonat vastagsága éppen hogy megfelel a szabványban előírt minimális értéknek, viszont csak megközelítően fele-harmada, mint az oszlop más elemein. A 2. me­revítőlemezen a rétegvastagság megfelelt a teljes szerkezetének. A nagy eltérések oka részben az alkalmazott acélminőségben, részben horganyzástechnológiai okokban keresendők. Megjegyezzük, hogy az 1. merevítőlemez alapanyagául is tűzihorganyzás szempontjából hasonlóan viselkedő acélt kellett volna választani (MSZ EN 10025:2005, 7.4.3 pont), mint a többi elemen. Egy acélszerkezeten keletkező bevonat vastagsága a darab hossza mentén akár jelentősen is változik, aminek technológiai oka van. Tájékoztatásul az egyik övrúd rétegvastagságának az oszlop hossza mentén mért változását a 2. kép mutatja. A vastagságváltozás a horganyolvadékban töltött időtartammal függ össze.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző1234Következő »
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2018 / Különszámában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©