A cikk szerzője:

Káplár Tünde osztályvezető
MÁV Zrt.

Ingatlankezelési és zöldterület-karbantartási feladatok

Ma az ingatlankezelés (property management) fontos helyet kap a nagy ingatlanvagyonnal rendelkező társaságoknál, miután az ingatlanok üzemeltetése komoly költségekkel jár. Az ingatlankezelés nem egy kedvelt téma, mégis, amikor arról beszélgetünk, hogy miben lehetne jobb a MÁV versenyképessége, mindig szóba kerül az ingatlanokkal kapcsolatos kérdéskör. Ne feledjük, hogy az utas, mielőtt felszáll a vonatra, az épületbe megy be, és amit először ott lát, már meghatározó számára. Ám ha nem az utasokat, hanem a munkavállalóinkat nézzük, mi az első, amiben változást szeretnének? Az ingatlan, ahol dolgoznak, legyen tiszta, komfortos.


Pécs esetében a 235 kW teljesítménnyel az épület 40%-a, Kaposvár esetében a 167 kW-tal az épület 25%-a, míg Balatonszentgyörgyön a 67 kW teljesítménnyel az épület 15%-a volt fűtve. Az épületekben a többi helyiség nem volt fűtött, illetve használaton kívül volt. Jelenleg a megadott teljesítmények az épületek teljes légköbméterét fűtik. Az összes energiafelhasználás tekintetében az épületek energiafelhasználása mintegy 20%-kal nőtt, azonban ha azt nézzük, hogy a teljes terület fűtött, akkor láthatjuk, hogy az új rendszerek mennyire energiahatékonyak.

6. ábra. Balatonszentgyörgy felvételi épületének pálya felőli oldala
A felújítás során az épületek teljes, illetve részleges klimatizálása is megvaló­sult. Pécs felvételi épület esetében az egész épület klimatizált, míg Kaposvár és Balatonszentgyörgy felvételi épületnél az utasforgalmi területeket, a pénztárakat és a forgalmi helyiségeket szerelték fel klímaberendezéssel. Ahol nincs klímaberendezés, ott légkeverők vannak a megfelelő levegőminőség biztosítása érdekében. Az épületekben tűz- és vagyonvédelmi berendezések működnek. A vagyonvédelmi rendszer szabályozza a beléptetők, a beltéri hangjelzők, légkezelő gépek, hő- és füstelvezető rendszerek (motoros ablakok, automata ajtók, légpótló ventilátorok), klímaegységek (fan-coil-ok) irányítását. Vagyonvédelmi rendszer típusa: STP (magyar fejlesztésű integrált rendszer, mely magába foglalja a beléptető-, kamera- és vagyonvédelmi rendszereket). Az STP rendszerek típusszámai: Pécs – Protec 6304; Balatonszentgyörgy – Protec 6100; Kaposvár – Protec 6302. A típuseltérés a vezérelt eszközök mennyisége miatt van. A felszerelt berendezések a három felvételi épület esetében eltérnek, de az adott épületnél a teljes lefedettséget biztosítják.

7. ábra. Balatonszentgyörgy felvételi épületének pálya felőli oldala a laktanyával
A pécsi felvételi épület két háromszintes lépcsőházába, valamint a kormányhivatal számára kialakított lépcsőházba OTIS típusú felvonót építettek be. A felújított épületek esetén a kialakításkor az érvényben lévő építési törvények az irányadóak, így a beépített eszközök karbantartására is a jelenleg érvényben lévő előírások a mérvadóak.
Az új eszközök üzemeltetése, karbantartása már a jelenleg hatályos törvények alapján történik.

  • 189/1998. (XI. 23.) Kormányrendelet a központi fűtésről és a melegvíz-szolgáltatásról 3. § (1);
  • 264/2008. (XI. 6.) Kormányrendelet a hőtermelő berendezések és légkondicionáló rendszerek energetikai felülvizsgálatáról 4. § (1) b – hőtermelő; 5. § (1) légkondicionáló berendezés;
  • 54/2014. (XII. 2.) BM rendelet – OTSZ 2. rész beépített tűzvédelmi berendezések: 4. pont (4.1–4.7) üzemeltetés, karbantartás; 5. pont (5.1–5.2 a–i) felülvizsgálat;
  • 146/2014. (V. 5.) Kormányrendelet a felvonókról, mozgólépcsőkről és a mozgójárdákról 6. § (a); 10. § (1), (2), (3); 16. § (1); 17. § a–r; 20. § (2).

A leírtakból látható, hogy a felújított épületeket modern technológiával látták el, ezek azonban többletfeladatokat is jelentenek, ezek részben hatósági előírások, részben a megfelelő működés érdekében végzendő kötelező feladatok. A beépített berendezések kötelező karbantartása a gyártó garanciájának minimális alapkövetelménye.
• Kötelező feladatok: gázkészülék, tűzjelző, füstjelző és lift ellenőrzése, karbantartások;
• Ami a garanciához szükséges: klíma, fűtési rendszer, légtechnika, automata ajtók, beléptető rendszer, riasztórendszer, kamerarendszer üzemeltetői karbantartása.
A sokrétű feladat ellátásához megfelelő szakmai háttér szükséges. A saját szakembereink, valamint szerződött partnereink szakemberei folyamatos oktatásokon vesznek részt, ezeket a beépített berendezések gyártói, illetve ezen berendezéseket beépítő cégek szakemberei tartják. A folyamatos tanulás az egyik fontos feladatunk. Fiatal szakembereinknek a régi berende­zések üzemeltetését, karbantartását, míg az idősebbeknek az új berendezések üzemeltetését és karbantartását kell megtanulniuk. Az életünk, mint minden más szakág esetében, a munka melletti folyamatos tanulásról szól.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző12
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2018 / 2. számában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©