A cikk szerzője:

Vörös József okleveles építőmérnök, ny. mérnök főtanácsos

Magyarországi kisvasutak (6. rész) – MÁV Széchenyi-hegyi Gyermekvasút

A hazai kisvasutakat bemutató sorozatunkban ezúttal olyan­ról lesz szó, amelyet nem gazdasági érdekek vagy áruszállítási igény hívott életre, mint az eddig is­me­r­tetteket. A második világháború után megváltozott politikai és társadalmi körülmények között született meg a Széchenyi-hegyi Úttörővasút gondolata. Célja a gyerekek politikai nevelése volt. A megszüntetett egyházi és társadalmi ifjúsági szervezetek helyett megalapított úttörőmozgalom számára teremtettek ezzel olyan lehetőséget, amely az ifjúság nevelését tette lehetővé a korszellemnek megfelelően. A vasút 66 éve épült meg – azóta sokat változott a világ. Az akkori Úttörővasútból mára Gyermekvasút lett, ám a hegyek között, völgyek között zakatoló vonattal fiatalok és idősek, hazai és külföldi turisták ma is örömmel utaznak.

 

A híd a szokásos karbantartás mellett ma is jó állapotban, megfelelő esztétikus megjelenéssel viseli a vasúti forgalom terheit. 

A Nagykovácsi út feletti ívhíd

A Mélyépítéstudományi Tervező Intézet tervezte 1949 februárjában az Úttörő­vasút Nagykovácsi út feletti hídját (tervező dr. Menyhárt István). A tervet 1949 augusztusában hagyta jóvá a MÁV Hídosztálya, a tervet ellenőrizte Dénes Emil, jóváhagyta Kováts Alajos.

A vasút kétcsuklós vasbeton ívhídjának áthidaló szerkezete mindössze egy vasbeton lemez alatt két vasbeton ívgerendából áll, amelyre a pályaszerkezet rendkívül karcsú vasbeton oszlopokkal támaszkodik fel, így a híd esztétikus megjelenésében az ív dominál (13. ábra). A csuklók közötti távolság 19,2 m. Az ívet esztétikai megfontolásból kosárgörbével alakították ki (R = 13,0 – 15,0 m). A csuklók egyszerű kialakításúak, az ívszerkezet ezeken a helyeken elvékonyodik, és az alappal való kapcsolathoz a csuklópontban egymást keresztező betonacélokat, ún. X alakú csuklóvasakat helyeztek el. A csuklókban a terhelés hatására létrejövő kismértékű szögforgást ólombetétek teszik lehetővé (14. ábra). 

A híd próbaterhelésére 1950. június 17-én Székely Géza vezetésével került sor. A rendkívül rövid idő alatt megépült szerkezet esztétikus, és még hatvanöt év után is jó állapotban szolgálja a Gyermekvasút forgalmát.

15. ábra. Szakmai kirándulás a gyermekvasúton

Mozgólépcső Hűvösvölgy végállomáson

Ma már kevesen tudják, hogy hazánkban a második mozgólépcső az Úttörővasúton épült. Az elsőt még a háború előtt, 1931-ben szerelték fel a Corvin áruházban. Az ötvenes évek elején megkezdett budapesti metró építését szüneteltetni kellett. A metróhoz viszont megérkeztek a Szovjetunióból a mozgólépcsők, ezeket – a metróépítés leállítása miatt – nem volt hova beépíteni. Ilyen előzmények mellett úgy döntöttek, hogy a hűvösvölgyi végállomáson szabadtéri mozgólépcsőként beépítenek egy szerkezetet a villamos-végállomás és a vasútállomás előtti tér között. A beépítés rövid idő alatt elkészült, és 1955-ben átadták a forgalomnak a mozgólépcsőt, ami egy lépcsőkarral felfelé szállította az utazóközönséget. A vasút télen-nyáron, menetrend szerint járt, a legzordabb téli napokon is legalább két vonatpár közlekedett. Nem csoda, hogy az időjárásnak kitett szerkezet, mivel a folyamatos karbantartás sem volt megoldott, pár éven belül tönkrement, és rövid időn belül elbontották. 

A vasút fénykora

A vasút megépítése óta kisebb korszerűsítéseken esett át. 1971-ben spontán kezdeményezésre megszületett az Úttörő- és a későbbi Gyermekvasút hivatalos lapja, a Sihuhu. Első számának 30 példányát még írógéppel és indigóval sokszorosították, és az 1994. évi nosztalgiaszáma is egyszerű kivitelben készült.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző1234567Következő »

Irodalomjegyzék

  • [1] Salamin András: A Buda-hegyvidéki vasutak. Infotop Kft., 2003.
  • [2] 75 éve villamosüzemű a Svábhegyi fogaskerekű vasút. Városi Tömegközlekedési Egyesület, 2002.
  • [3] MÁV Vontatójármű album 1868–1993. MÁV Vezérigazgatóság,1993.
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2014 / 2. számában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©