A cikk szerzője:

Hegedűs Magdolna műszaki szakelőadó
Máv Zrt.

A 40a vasútvonal korszerűsítése (1. rész) – A Budapest Kelenföld–Százhalombatta-vonalszakasz

A 40. számú vasútvonal Budapest Kelenföld (kiz.)–Százhalombatta (kiz.) szakaszán, az évekig tartó előkészítést követően, 2017 elején kezdődtek meg a korszerűsítési munkálatok. A beruházás kiterjedt a teljes állomási és nyílt vonali részekre. Átépült a vágányhálózat, a felsővezetéki hálózat, a biztosítóberendezés, a műtárgyak nagy része, megújult a vízelvezető rendszer, új, korszerű, akadálymentesen megközelíthető peronok várják az utazóközönséget, az egyes forgalmas szintbeni keresztezéseket közúti alul- és felüljárók váltották ki.

Alépítmény

A geotechnikai tervek alapja a Geo-Terra Kft. által 2014-ben készített részletes geotechnikai szakvélemény. Az alépítményt illetően a várható kiépítési sebesség és előzetes talajmintavétel eredményei (CPT-szondázás, vágatolás), valamint a várható technológia határozta meg a szükséges beavatkozás mértékét.
Az előzetes feltárások a vizsgált szakaszon változatos képet mutattak. Egyes helyeken agyag-, iszapos agyag-, kavicsos homokréteg fordult elő gyakrabban az alépítmény alatti rétegekben.
A földmunkagépes technológiával átépített vágányrészeken 40-50 cm vastagságú talajstabilizációval, valamint SZK1 réteg beépítésével, a nagygépes technológiával épített helyeken változó rétegvastagságú SZK1, SZK2 és georács, geotextília rétegek beépítésével alakították ki a megfelelő tömörségi értékeket, a kívánt teherbírást.
A nagygépes technológiával végzett átépítést PM 1000 URM típusú alépítmény-javító géplánccal végezték (2. ábra). Több helyen a keresztező műtárgyak átépítésének szükségessége miatt kellett földmunkagépes technológiát alkalmazni, valamint jellemzően az állomások is így épültek át.
Az alépítményi rétegrend a jelenlegi előírások függvényében került kialakításra, a V=120 km/h sebességű szakaszon az E2=minimum 90 MPa.

2. ábra. Kelenföld–Háros között a PM 1000 URM típusú alépítmény-javító géplánc

Felépítmény

A teljes vonalszakasz átépítésre került: a nyílt vonali és átmenő fővágányok felépítménye új 60-as rendszerű EN 13674-1:2011 szabványban rögzített E2 (UIC 60) típusú sínekből LW vasbeton aljon, 1:40 síndőléssel, SKL14 sínleerősítéssel, 60 cm aljtávolsággal, 35 cm hatékony ágyazatvastagsággal épült meg.
Az R <3000 m sugarú ívekben a külső sínszálakba edzett fejű sínek kerültek, R <1000 m sugarú ívekben sínkenők lettek beépítve a vonalon.
Az R <400 m sugarú ívekben LI vasbeton alj beépítése 56 cm aljtávolság, 35 cm hatékony ágyazatvastagság, 1:20 síndőléssel, geo szorítóhatással, síndőlésváltozás kifuttatása átmeneti aljakon.
Az ív belső oldalán minden aljra aljsapka (3. ábra) felszerelése (oldalellenállás növelése), a külső oldalon ágyazatpúpozás (Háros állomás bejárati ív).

3. ábra. Háros állomás bejárati ívében felszerelt aljsapkák
A vonatfogadó vágányok felépítménye jellemzően 54-es vagy 60-as rendszerű új anyagból épült át.
Az 54-es rendszerű felépítmény LM vasbeton aljakból 60 cm aljtávolsággal, 1:20 síndőléssel, rugalmas, geós sínleerősítéssel, míg a 60-as rendszerű felépítmény LW vasbeton aljakból, 1:20 síndőléssel, 60 cm aljtávolsággal, SKL14 sínleerősítéssel lett kialakítva.
A 60 kg/fm rendszerű minimum 880 N/mm2 szakítószilárdságú síneket önjáró hegesztőgéppel kellett összehegeszteni, a kitérők és a záróhegesztések AT-hegesztéssel készültek el, a semleges hőmérsékleti zónába tartozó érték biztosítása mellett.

Kitérők

A beépített kitérők rendszere és mennyisége az alábbiakban részletezettek szerint alakult (4. táblázat).
Kitérők beépítése az alábbi technológiával történt:

  • munkaterületi munkapadon lekötött, majd Kirow daruval történő beépítés;
  • helyben lekötött kitérő beépítése.

A beruházás során az állomásokon és az érdi elágazásban összesen 65 csoport új kitérő épült be. Többségük B60-as rendszerű kitérő (B60 XI, B60 1800, B60 800), de épült be új B54 XI, B54 XIII, B54 XIV és B54 XIV rendszerű is. Ezek a kitérők Spherolock zárszerkezetűek, a nagy sugarú kitérők hidrolink közlőművel vannak felszerelve. A kitérőkhöz váltófűtést is kiépítettek, valamint az új biztosítóberendezésben a foglaltságérzékelés tengelyszámlálókkal fog történni, ezért szigetelt illesztések a kitérők környékén nem lesznek. A beépített kitérők közül három csoport kézi állítású Háros állomáson.



Műtárgyak

A vonalszakasz átépítése a műtárgyakat, mérnöki létesítményeket is jelentősen érintette, nagy részükön átalakítás, felújítás történt, illetve létesültek helyben átépült és újonnan építettek. A vonalrészen két áteresz bontásra és tömedékelésre került.

  • Vasbeton támfalak építése 4000 méter hosszon (Budafok megállóhely jobb oldalán, Háros állomás bejáratánál a Vágóhíd utcai IFDT Kft. kertjének védelme érdekében, Érd felső megállóhely bal oldalán és a nyílt vonalon a 217+00–219+00).
  • Két gyalogos-peronaluljáró átalakítása, felújítása.
  • Három gyalogos-peronaluljáró építése az állomásokon.
  • Két gyalogos-aluljáró építése, amellyel két szintbeni gyalogosátjárót váltottak ki.
  • Egy tartóbetétes vasbeton lemez híd építése Budapest XXII. kerület, Háros, Vágóhíd utca.
  • Egy tartóbetétes vasbeton híd építése, közúti csomóponttal Budapest XXII. kerület, Növény utca, amely a 85+31 hm szelvényben lévő útátjárót váltotta ki (4. ábra).
  • Egy vasbeton teknőhíd felújítása.
  • Egy vasbeton cső felújítása, „Tepecs árok”
  • Kilenc kerethíd építése jellemzően az érdi térségben.
  • Egy kerethíd felújítása.
  • Egy acélgerendás monolit vasbeton híd átépítése, „70. számú főút”.
  • Egy ROCLA beépítése.
  • Két boltozat felújítása.
  • Egy gerinclemezes acélhíd építése.
  • Egy tartóbetétes vasbeton teknőhíd felújítása.
  • Egy alsó pályás gerinclemezes acélhíd felújítása.

4. ábra. Nagytétény, Növény utcai közúti csomópont5. ábra. Nagytétény–Diósd–Érd, „Nagytétényi főcsatorna” mederkorrekciója6. ábra. Vízelvezetés Érd állomás végponti oldalán

Vízelvezetés

A vízelvezető rendszer a teljes vonalszakaszon megújult. Az eredeti pályában lévő szivárgók jelentős része feliszapolódott, több helyen telítődtek az árkok, földárkok tűntek el a növényzet miatt.
A vasúti pálya víztelenítésének biztosítására felépítményi szivárgókat, csapadékcsatornákat, tározóárkokat, új burkolt árkokat építettek (5. ábra). Az útátjárók vízelvezetése jellemzően felépítményi szivárgók beépítésével oldódik meg az állomási vágányok víztelenítéséhez hasonlóan.
A szivárgók működését az állomásokon többek között kamerázással ellenőrizték, a felmerült akadályokat a kivitelező vágányzári munkák során felszámolta, működésük visszaellenőrzése is megtörtént.
Az oldalperonos megállóhelyeken a nagy tengelyben épült szivárgók biztosítják a vízelvezetést (6. ábra).
Felszíni befogadók hiányában a vasúti pályáról érkező csapadékvizek elhelyezését a vonalszakasz több helyén trapéz szelvényű tározóárkok biztosítják.

7. ábra. Barosstelep, végponti oldal, szintbeni peron megközelítése

Vasút-közút keresztezések, utak

A beruházás a vonalszakaszon lévő összes szintbeni keresztezést érintette.
Négy csoport közúti és gyalogosátjáró, illetve két csoport közúti átjáró épült át helyben, amelyek biztosítottak. A megállóhelyeken a peronok elején és végén is van gyalogosátjárásra lehetőség (7. ábra).
Az állomásokon üzemi átjárók kerültek be a rendszerbe, lépést segítő lépcsővel a magasperonokra. A megújult átjárók gumielemes STRAIL vagy PedeSTRAIL burkolatúak T szegélybordával (8. ábra). Az átjárók akadálymentesítettek, amelyeket rámpákon lehet megközelíteni és korlátokkal körülhatároltak.

8. ábra. Nagytétény, Angeli utca, szintbeni keresztezés


A cikk folytatódik, lapozás:« Előző1234Következő »

Irodalomjegyzék

  • [1] A Kelenföld (kiz.)–Százhalombatt (kiz.) beruházás engedélyezési, kiviteli tervei, megvalósulási tervei, valamint a projekt során keletkezett dokumentumok.
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2022 / 3. számában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©