A cikk szerzője:

Kiss Józsefné nyugalmazott mérnök főtanácsos

Vasúti hidak képekben – A vasúti hidak sümegi fotópályázata

A vasúti hidak népszerűsítése is a Vasúti Hidak Alapítvány céljai közé tartozik, ezért az általa háromévenként szervezett hidász találkozókon az utóbbi időben fotópályázatot hirdet. Nagy érdeklődésre tart számot, hogy mely hidakat, milyen környezeti hatással sikerül megörökíteniük a pályázóknak. Persze ma már nemcsak a napszak megválasztása fontos, a fényviszonyt, a fénymérést, a fókuszt, a napellenzőt, az árnyékhatást is használja a fotós, meg például szűrőket alkalmaz, sorozatfelvételekből választhat, és a háttér gyakran fokozza a hatást.

Műemlék jellegű hidak kategóriában első díjat és 80 000 Ft-ot kapott Batka Roland „Kárpátokon túl… Jaremcse” című fotójáért (lásd a borítólapon). Második helyezett lett, oklevelet és az ezzel járó 50 000 Ft-ot vehetett át Hatvani Ágnes „Biatorbágyi vasúti völgyhíd1” című fotójáért (5. kép). A zsűri döntése alapján harmadik helyezést ért el és 30 000 Ft-ot kapott Fonyó Sándor „Völgyhíd” című felvételéért (6. kép).

5. kép. Hatvani Ágnes „Biatorbágyi vasúti völgyhíd1” 6. kép. Fonyó Sándor „Völgyhíd”
A kiállított 50 képből a résztvevők – akik ekkor még nem ismerték a zsűri döntését – most először telefonos szavazással dönthették el, hogy kik lesznek a közönségdíjak nyertesei. A konferencia résztvevőitől 139 szavazat érkezett. Érdekes helyzet alakult ki, mert a zsűri és a közönség is mindhárom alkotót, illetve egy esetben még ugyanazt a pályaművet is díjazta.
A legsikeresebb felvételnek Horgos Dániel „Tokaji Tisza” című képét ítélték (8. kép), melyet 20 000 Ft-tal és az első helyezettnek járó díjjal ismert el az Alapítvány. A közönségdíj II. helyezettjének járó díjat és a 15 000 Ft-ot Bihacsy Gábor Sándor vehette át „Szeged Személy pu. Boltozat és vízház” című képéért (7. kép). A harmadik díjat és 10 000 Ft-ot Fonyó Sándor vehette át a „Völgyhíd” című fotójáért (6. kép), mely elnyerte a zsűritől a Műemlék jellegű hidak kategória ugyancsak harmadik díját.

7. kép. Bihacsy Gábor Sándor „Szeged Személy pu. Boltozat és vízház”
A látványos vasúti hidak többezres száma miatt nagyobb érdeklődésre számítottunk, de meglepő, hogy többen ugyanazt a hidat örökítették meg. Azt tapasztaltuk, hogy fotópályázataink [1], [2] résztvevői rendszeres pályázók, ezért fordulhatott elő, hogy ugyanaz a pályázó – például Batka Roland – az évek során már többször szerepelt a nyertesek között. Ennek a pályázatnak az volt az érdekessége, hogy a 12 díjazottból öten 2-2 díjat vehettek át. Ezúton is üdvözöljük a pályázókat és gratulálunk a nyerteseknek.
A korábbi fotópályázatok sikerét bizonyítja, hogy kiadványokban, és az idei konferencia helyszínén először, az Alapítvány tevékenységét bemutató roll upokon is szerepeltek az előző fotópályázatok nyertes képei. Reméljük ezzel – és nem csak a pénzjutalommal – is ösztönözzük a fotósokat és a hidászhivatást szeretőket, hogy már most készítsenek felvételeket a következő pályázatra.

Köszönetnyilvánítás

Ezúton köszönjük meg Hámori Ottónak a pályaművek regisztrálásában végzett munkáját, és a ReBell Telekommuniká­ciós Zrt.-nek a helyszíni telefonos szavazás technikai hátterének biztosítását.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző12
A teljes cikket megtalálja a folyóirat ában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!