A cikk szerzője:

Dr. habil. Gálos Miklós nyugalmazott egyetemi tanár
BME

Ágyazati kőanyagok kutatásának gyakorlati eredményei a Sínek Világa tükrében

Az építési kőanyagokkal kapcsolatos elméleti és gyakorlati kutatások, természetesen az oktatás igényeit figyelemmel kísérve, a Műegyetemen kezdetektől fogva meghatározóak voltak. A kőfelhasználás korszakokként a felhasználó iparágak igényei szerint változtak. A 19. században és a 20. század elején az építőkövek, a 20. század közepétől napjainkig, és várhatóan a jövőben is, a különböző halmazos kőtermékek váltak keresetté. A termékeknél a minőséggel, mai szóhasználat szerint a termékállandósággal szemben az elvárások, a kor technikai fejlettségének megfelelően, megnövekedtek. Különösen igaz ez a megállapítás a vasúti ágyazati kőanyagokkal szembeni elvárások megítélésénél.

A kutatási munka alapján javasolt előterjesztés, amely a beépítésre kerülő kőanyagok termékállandósági tulajdonságaira vonatkozik a különböző pályasebességre történő beépítésnél (12. ábra).  Az átvételi javaslat beépült a mindennapi gyakorlatba. A beszállító kőbányák, amelyeknél vasúti ágyazati kőanyag gyártása folyik, „Műszaki üzemi tervükben” a vasúti ágyazati kőanyagok termékállandósági (minőségi) követelményeit ennek megfelelően biztosítják.

12. ábra. Az ágyazati kőanyag átvételére tett javaslat

Záró gondolatok

Az ágyazati kőanyagok kutatásának gyakorlati eredményei a Sínek Világa tükrében címmel 2020 februárjában tartott előadás szerkesztett részébe a kísérleti pályaszakaszon (Jászkisér) végzett vizsgálatok, a kőgerendával kapcsolatos statikus és dinamikus vizsgálatok, valamint a számítógépes szimuláció eredményeinek összefoglaló bemutatása terjedelmi okok miatt nem fért be. Reményeim szerint a Sínek Világa későbbi számaiban lesz lehetőség ezt pótolni. Az ágyazati kőanyagok kutatási munkáinak eredményei a gyakorlatban akkor hasznosulhatnak, ha az e témakörrel foglalkozó szakemberek nemcsak az Irodalomjegyzékben felsorolt cikkek információit, hanem az ágyazati kőanyagokkal kapcsolatos ismereteket értékelve, a vonatkozó szakirodalomban közölt eredményeket tanulmányozva, munkájukba beépítik. Ehhez Türk István szellemi hagyatéka erősítést jelent.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző1234

Irodalomjegyzék

  • 1. Bobály J, Gálos M. Szemalak hatása a Vasúti Los Angeles és a vasúti mikro-Deval vizsgálatok eredményeire. Sínek Világa 2016;LVIII(5):8-14.
  • 2. Gálos M, Kárpáti L, Szekeres D. Ágyazati kőanyagok – Kutatás és vizsgálatok (1. rész). Sínek Világa 2010;LII(6):2-9.
  • 3. Gálos M, Kárpáti L, Szekeres D. Ágyazati kőanyagok – Kutatás és vizsgálatok (2. rész). Sínek Világa 2011;LIII(1):6-13.
  • 4. Gálos M, Kárpáti L, Szekeres D. Ágyazati kőanyagok – Kutatás és vizsgálatok (3. rész). Sínek Világa 2011;LIII(2):2-5.
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2021 / 3. számában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©