A cikk szerzője:

Dézsi Zoltán Csaba területi pályalétesítményi felügyeleti koordinátor
MÁV Zrt.

Küzdelem a természeti erőkkel a Budapest–Szob–országhatár-vasútvonalon

A Budapest–Szob–országhatár-vasútvonal a Szent Mihály-hegy lábánál, a Dunakanyarban, a folyam bal partján halad. A Szent Mihály-hegyen az alapkőzet eróziója az utóbbi 10-12 évben jelentősen megerősödött, aminek oka a klímaváltozás, a taposási kárt okozó nagyvadállomány túlszaporodása, valamint a hajdani kőbányák művelésének utóhatása. A közel 600 000 m2 területű vízgyűjtő katlanokban a májusban és júniusban lehulló nagy mennyiségű csapadék hatására villámárvizek alakulnak ki, és a víz akadálytalan lefutását az teszi lehetővé, hogy az erdő lombkoronája összezárt és a fák árnyéka miatt nem nő ki a fű és a lágyszárúak. 2010-től az eróziós károsodás rendszeressé vált, a hegyoldalról leomló törmelék és sár a vasúti pályára kerülve ellehetetlenítette a vasúti forgalmat.

A lejtő károsodásának elkerülése és vasúti pálya forgalmának folyamatos biztosításának érdekében a mérnöki megoldások a következők:

  • Olyan terveket kell kidolgozni, amelyek összhangban vannak a természetvédelmi előírásokkal.
  • A biztosításra szolgáló mérnöki szerkezetek tájba illőek, és a nagyobb méretű kőzettörmelékek és a finomabb üledékek vasúti pályára kerülését is megakadályozzák.
  • A szerkezetek törmelékfogóként funkcionáljanak, de ezt a szerepet csak az eróziós völgyekben töltsék be. A hegyoldal teljes felszínének biztosítása mérnöki szempontok alapján lehetséges, de a természetvédelmi szempontokat figyelembe véve nem javasolt.
  • A javasolt műszaki megoldások elsődlegesen a gabion kosaras és a különböző kialakítású gyűrűs fémhálós védművek megépítése (11. és 12. ábra).

11. ábra. Befúrt oszlopokhoz rögzített védőháló. (Fotó: Geobrugg AG)

12. ábra. Alapkőzethez rögzített gyűrűs védőháló. (Fotó: Geobrugg AG)

Hosszú távú tervek

Hosszú távon a közlekedési infrastruktúra folyamatos zavartatása és az egyre nagyobb költségekkel járó hordalék eltakarítása helyett végleges megoldást kell találni. Ennek érdekében az Építési és Közlekedési Minisztérium, a MÁV Zrt., a Magyar Honvédség Katonai Közlekedési Központ, az Agrárminisztérium, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság mint a Szent Mihály-hegy természetvédelmi kezelője és az Ipoly Erdő Zrt. mint a Szent Mihály-hegy állami erdőterületeinek vagyonkezelője, valamint a Pest Vármegyei Kormányhivatal és a Heves Vármegyei Kormányhivatal részvételével munkacsoportot állítottak fel a hatékony, a közlekedési és a természetvédelmi szakterület számára is elfogadható, közös megoldási javaslat megfogalmazásának céljával. Érintett még a BM Országos Katasztrófavédelem Pest Megyei Igazgatósága és a Magyar Közút Nonprofit Zrt.
Hagyományos erdőgazdálkodási tevékenységgel (fásítás, cserjésítés, rőzsefonatok kihelyezése) a terület meredeksége és termőréteg hiánya miatt az erózióveszély kockázatának csökkentése nem valósítható meg, ahhoz mindenképpen nagyobb volumenű műszaki beavatkozások szükségesek.
Ezenfelül a közlekedési infrastruktúra szintjén a hegy lábánál több megoldás is lehetséges, hogy tartós védelmet lehessen kialakítani:

  • Bővített, nehézgépekkel járható hordaléktér kialakítása a vasútvonal és a hegy között a hegy lábának kellő mértékű visszabontásával. Ebben az esetben az infrastruktúra elemei (vasút, közút, kerékpárút) a jelenlegi helyükön maradnak.
  • További támfalépítés a vasútvonal mentén. (Önállóan nem javasolt, csak konzerválja a meglévő helyzetet.)
  • Hosszabb híd építése, amely műtárgyon a terepszintből kiemelve futna a közlekedési infrastruktúra (vasút-közút-kerékpárút – egymás mellett), hogy a hordalék a híd alatt legyen elvezetve.
  • Nagyobb keresztmetszetű átereszek megépítése, amelyek az eróziós völgyekbe érkező hordalékot a vasúti pálya, a közút és a kerékpárút alatt közvetlenül a Dunába vezetik le. A nagy keresztmetszet alkalmas lenne kisebb méretű földmunkagépekkel való munkavégzésre, amennyiben nagyobb sziklák torlódnak fel benne. A vasúti töltés alatt zárt keresztmetszetű kialakítással, közút alatt bontható, nagy teherbírású fedlapokkal a könnyebb takaríthatóság miatt. Ez a megoldás a Szent Mihály-hegy jelenlegi arculatát nem változtatná meg.
  • Galéria (hosszú, a Duna felé nyitott oszlopokon álló, a hegy felől tömör falon lévő tető), amely egységesen védi a közlekedési infrastruktúrát (vasút-közút-kerékpárút).
  • Más nyomvonalon teljesen zárt alagút építése valamennyi (közút, vasút, kerékpárút) infrastruktúra részére, aminek költségigénye jelentős.

Összefoglalás

A vasútvonal ilyen jelentős természeti hatásoknak való kitettsége magyarországi viszonylatban egyedülálló. A probléma mielőbbi megoldására nem csupán a vasúti és közúti közlekedés biztonságának és folyamatos fenntartásának biztosítása érdekében van szükség, hanem a természeti környezet egyre gyorsuló pusztulásának megállítása, illetve a folyamat visszafordítása, az ökológiai egyensúly helyreállítása közös társadalmi cél.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző123

Irodalomjegyzék

  • [1] Szádoczky Tibor. A Szent Mihály-hegy különleges élővilága , a tavasz kezdetén. www.dunakanyar.hu 2022.
  • [2] A Pilis és Visegrádi-hegység zöld birodalmai. www.dunakanyar.hu 2022.
  • [3] Karátson Dávid. Vulkáni törmeléklavinák: általános jellemzők, ismert példák, magyarországi előfordulások. Földtani Közlöny 2001.
  • [4] Pokorni Bence. Töltéskárosodás a Dunakanyarban. Sínek Világa 2013/6
  • [5] Szenthe István. Budapest-Szob 2022 évi káresemény beszámoló 2022.
  • [6] Vay Péter. Állapotfelmérésel. Csúcs Alpin Kft. 2022.
  • [7] Dr. Török Ákos. Mérnöki megoldások a vasúti pálya biztosítására. BME Geotechnikai és Mérnökgeológiai Tanszék 2022.
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2023 / 3. számában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©