A cikk szerzője:

Dr. habil Dr. Majorosné Lublóy Éva Eszter egyetemi docens
BME

Dr. Major Zoltán egyetemi adjunktus
Széchenyi István Egyetem, Győr

Alagútfalazatok termikus vizsgálata (1. rész) – Elméleti alapok

A közlekedés fejlődése, a szállítási igények növekedése és a városi beépítettség miatt egyre gyakrabban válik el az infrastruktúra nyomvonala és a terep. Ezek a szempontok indokolják az olyan költséges beruházásokat, mint a kontinenst az Egyesült Királysággal összekötő Csatorna-alagút, a svájci Alpok alatt átvezetett Gotthárd-bázisalagút és a nagyvárosok közlekedését szolgáló metróhálózatok. Ezeket az infrastruktúra-elemeket mára már természetesnek gondoljuk, mindaddig, míg egy havária jellegű esemény el nem lehetetleníti használatukat. Egy ilyen eseménynél a veszélybe kerülő emberi életeken túl számolni kell a keletkezett károkkal és a helyreállítás miatti zavartatással is.

Hőtágulás

A fajlagos hosszváltozás értéke az adott hőmérséklet hatására bekövetkező hosszváltozás és a szerkezeti elem hosszának hányadosaként definiálható. A szénacél anyagú szerkezetek esetén a hőtágulás értéke a hőmérséklet függvényében a 7. képlet szerint határozható meg [9].

Ha 20 °C ≤ θa < 750 °C:



Ha 750 °C ≤ θa < 860 °C:



Ha 860 °C ≤ θa ≤ 1200 °C:

ahol:
Δl/la: a szénacél fajlagos hosszváltozása [-],
θa: a szénacél hőmérséklete [°C].

A szénacélra jellemző függvénykapcsolatot a hőtágulás és hőmérséklet között a 7. ábra szemlélteti.

7. ábra. A szénacél fajlagos hosszváltozása az anyag hőmérsékletének függvényében8. ábra. Öntöttvas tübbing kialakítása [10]Sűrűség

A szénacél sűrűsége a szabvány [9] alapján független az anyag hőmérsékletétől. Értéke: 7850 [kg/m3].

Védelem nélküli fémszerkezetek felmelegedésének számítása

A gyakorlati számításra a szabvány [9] módszert mutat be, amely szerint a szerkezeti elem hőmérsékletének megváltozását kellően kis időlépésenként határozzuk meg. A számítást célszerűen táblázatkezelő programban lehet elvégezni, mivel hatalmas adatmennyiség kezelésére van szükség egy-egy számítás elvégzéséhez. A hőmérséklet megváltozását a 8. képlet alapján lehet számításba venni. A szabvány alapján [9] az időlépés nagysága védelem nélküli szerkezeti elem vizsgálata esetén Δt = 5[s].

ahol:
Δθa,t: a szénacél hőmérsékletének megváltozása [°C],
ksh: az árnyékhatást figyelembe vevő tényező [-],
ca: a szénacél fajhője [J/kgK],
ρa: a szénacél sűrűsége [kg/m3],
Am/V: a profiltényező [1/m],
hnet,d: a hőáram egységnyi felületre jutó tervezési értéke [W/m2],
Δt: az időlépés nagysága [s].
Az árnyékhatást magasépítési szerkezetek esetén a szabvány által kínált módon figyelembe lehet venni. Ennek alkalmazása mély­építési szerkezetekre is átültethető lenne a speciális geometria figyelembevétele mellett, de mivel a szabvány megengedi hatásának mellőzését, így a 8. képlet szerinti összefüggés a 9. képlet szerinti összefüggésre egyszerűsödik, amely annak biztonság javára tett közelítéseként kezelhető és célszerűen alkalmazható számításainkban.
ahol az egyes tényezők jelölése megegyezik a 8. képletnél ismertetettekkel.
A védelem nélküli szelvény profiltényezőjét a magasépítési gyakorlatban a tűznek kitett kerület és a szelvény keresztmetszeti területének hányadosaként lehet számításba venni. Abban az esetben, ha a szelvény födémhez, esetleg falsarokhoz csatlakozik, úgy a tűznek kitett kerület ennek megfelelően csökken. Az alagútépítési gyakorlatban a tübbingelemek komplex geometriai kialakítása miatt ezek a közelítések nehezen alkalmazhatók , ahogy azt [10] alapján a 8. ábra is szemlélteti. Ebben az esetben az elem tűznek kitett felületének és térfogatának hányadosával tudjuk a profiltényezőt meghatározni.
A hőáram egységnyi felületre jutó tervezési értékének meghatározása a [4] alapján lehetséges a 10. képlet segítségével. A tervezési érték a hőáramlás sugárzási és konvekciós összetevőjének összegeként számítható. A sugárzási összetevő meghatározása a 11. képlet, míg a konvekciós összetevőé a 12. képlet szerinti.

ahol:
hnet,d: a hőáram egységnyi felületre jutó tervezési értéke [W/m2],
hnet,r: a hőáram sugárzási összetevője [W/m2],
hnet,c: a hőáram konvekciós összetevője [W/m2],
αc: a konvekciós hőátadás együtthatója [W/m2K],
Θm: a szerkezeti elem felületének hőmérséklete [°C],
σ: a Boltzmann-állandó [W/m2K4],
Φ: az elrendezési tényező [-],
εm: a szerkezeti elem felületének emissziós tényezője [-],
εf: a tűz emissziós tényezője [-].
Az egyes paraméterek értéke a következő:
• konzervatív közelítésként Φ=1,0 és εf=1,0 értékű,
• a Boltzmann-állandó értéke 5,67×10-8 W/m2K4,
• szénacél esetén εm=0,7 értékű [9].

9. ábra. A beton hővezetési tényezője az anyag hőmérsékletének függvényében10. ábra. A beton fajhője az anyag hőmérsékletének függvényében – közelítés

A konvekciós hőátadás együtthatójának értékeit a 6. táblázat foglalja össze. Mivel a bemutatott eljárás teljesen szabványos, így annak igazolásától eltekintünk. Cikkünk következő részében, felhasználva az elméleti összefoglalásban található ismereteket, olyan újszerű nomogramok kidolgozását mutatjuk be, amelyek a praxis számára a szabványos tűzgörbe esetére rendelkezésre állnak, de ettől eltérő tűzgörbék vizsgálatát nem teszik lehetővé.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző123456Következő »

Irodalomjegyzék

  • [1] https://hu.wikipedia.org/wiki/Alag%C3%BAt. Letöltve: 2023.04.26.
  • [2] https://hu.wikipedia.org/wiki/Budapesti_metr%C3%B3. Letöltve: 2023.04.26.
  • [3] 54/2014. (XII. 5.) BM-rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1400054.bm. Letöltve: 2023.04.26.
  • [4] MSZ EN 1991-1-2:2005 Eurocode 1: A tartószerkezeteket érő hatások, 1-2. rész: Általános hatások. A tűznek kitett szerkezeteket érő hatások. Budapest: MSZT; 2005.
  • [5] Milyen forró a tűz? Rövid útmutató a szabványos hőmérséklet-idő tűzfejlődési görbékhez. https://www.promat.com/hu-hu/epiteszet/az-on-projektjei/szakertoi-terulet/69819/milyen-forro-a-tuz/. Letöltve: 2021.12.14.
  • [6] NIST Technical Note 1681: Best Practice Guidelines for Structural Fire Resistance Design of Concrete and Steel Buildings. https://nvlpubs.nist.gov/nistpubs/TechnicalNotes/NIST.TN.1681.pdf. Letöltve: 2021.12.14.
  • [7] Nemzetközi tűzfejlődési görbék – hasznos szabványok a tűzvédelemben. https://www.promat.com/hu-hu/epiteszet/az-on-projektjei/szakertoi-terulet/33637/nemzetkozi-tuzfejlodesi-gorbek-tuzvedelmi-tervezes/. Letöltve: 2021.12.14.
  • [8] Annikken de Lange. Modelling heat diffusion in concrete structures during a tunnel fire, to investigate structural safety. https://uia.brage.unit.no/uia-xmlui/bitstream/handle/11250/2617182/Lange%2C%20Annikken%20de.pdf?sequence=1&isAllowed=y. Letöltve: 2021.12.14.
  • [9] MSZ EN 1993-1-2:2013 Eurocode 3: Acélszerkezetek tervezése, 1-2. rész: Általános szabályok. Szerkezetek tervezése tűzhatásra. Budapest: MSZT; 2013.
  • [10] Petrasovits G, Fazakas Gy, Kovácsházy F. Városi földalatti műtárgyak tervezése és kivitelezése. Budapest: Akadémiai Kiadó; 1992.
  • [11] MSZ EN 1992-1-2:2013 Eurocode 2: Betonszerkezetek tervezése, 1-2. rész: Általános szabályok. Szerkezetek tervezése tűzhatásra. Budapest: MSZT; 2013.
  • [12] MSZ EN 1994-1-2:2013 Eurocode 4: Együttdolgozó, acél-beton öszvérszerkezetek tervezése, 1-2. rész: Általános szabályok. Szerkezetek tervezése tűzhatásra. Budapest: MSZT; 2013.
  • [13] David M. Manley. Design of reinforced concrete slabs exposed to natural fires. https://www.canterbury.ac.nz/media/documents/oexp-engineering/civil-engineering/David_Manley.pdf. Letöltve: 2021.12.14.
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2023 / 3. számában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©