A cikk szerzője:

Dr. habil Dr. Majorosné Lublóy Éva Eszter egyetemi docens
BME

Dr. Major Zoltán egyetemi adjunktus
Széchenyi István Egyetem, Győr

Alagútfalazatok termikus vizsgálata (1. rész) – Elméleti alapok

A közlekedés fejlődése, a szállítási igények növekedése és a városi beépítettség miatt egyre gyakrabban válik el az infrastruktúra nyomvonala és a terep. Ezek a szempontok indokolják az olyan költséges beruházásokat, mint a kontinenst az Egyesült Királysággal összekötő Csatorna-alagút, a svájci Alpok alatt átvezetett Gotthárd-bázisalagút és a nagyvárosok közlekedését szolgáló metróhálózatok. Ezeket az infrastruktúra-elemeket mára már természetesnek gondoljuk, mindaddig, míg egy havária jellegű esemény el nem lehetetleníti használatukat. Egy ilyen eseménynél a veszélybe kerülő emberi életeken túl számolni kell a keletkezett károkkal és a helyreállítás miatti zavartatással is.

Hőtágulás

A beton hőtágulására az adalékanyag típusa nagy hatást gyakorol. A kvarc adalékanyagú betonok nagyobb hőtágulással rendelkeznek, mint a mészkő adalékanyaggal készülők. A szabvány [11] ennek megfelelően eltérő összefüggést ad meg a két esetre. A kvarc adalékanyagú betonokra a 16. képlet, míg a mészkő adalékanyagú betonokra a 17. képlet vonatkozik.

Ha 20 °C ≤ θa < 700 °C:


Ha 700 °C ≤ θa < 1200 °C:



Ha 20 °C ≤ θa < 805 °C:



Ha 805 °C ≤ θa < 1200 °C:


ahol:
εc(θc): a beton fajlagos hosszváltozása [-],
θc: a beton hőmérséklete [°C].
A betonra jellemző hőtágulás és hőmérséklet közötti függvénykapcsolatot a 11. ábra szemlélteti.

Sűrűség

A beton sűrűsége a tűz hatására veszít nedvességtartalmából és ezáltal sűrűsége lecsökken. A [11] a sűrűség tekintetében egy szakaszosan linearizált összefüggésrendszert ad meg, amelynek numerikus kezelése megoldható, de nem célszerű. A [12] ezt a szakaszos függvényt folytonos függvénnyel közelíti, amelynek alkalmazása táblázatkezelő programban könnyen megvalósítható. A közelítő összefüggést a 18. képlet mutatja be, amely a 20 °C ≤ θa < 1200 °C közötti hőmérséklet-tartományban érvényes.

ahol:
ρc: a beton sűrűsége [kg/m3],
θc: a beton hőmérséklete [°C].
A betonra jellemző közelítő függvénykapcsolatot a fajhő és a hőmérséklet között a 12. ábra szemlélteti.

Védelem nélküli betonfalazatok felmelegedésének számítása

Az alagútfalazatban kialakuló hőmérséklet-eloszlás meghatározására a véges differenciák módszerének alkalmazása kínálja magát, amelyet David M. Manley is alkalmazott cikke [13] készítése során. Ez a modell az 1D-s hőáramlás modellezésére, táblázatkezelő programok segítségével alkalmas. Ehhez elsőként az alagútfalazatot a 13. ábrának megfelelő módon fel kell osztani Δx vastagságú zónákra, úgy, hogy a peremeken egy-egy fél zóna helyezkedik el. Magasépítési szerkezetek esetén fontos a védett oldalon a perem­feltételek helyes meghatározása. Mivel az alagútfalazatok talajba/kőzetbe ágyazottak, így itt a hővezetés gyakorlatilag szinte végtelen távolságig figyelembe vehető lenne. Ez adja az általunk felépített Excel program egyik egyszerűsítését. Programunkban a valós falvastagságnál nagyobb vastagságot vizsgálunk úgy, hogy pontosabb adatok hiányában a kőzet hőtechnikai paramétereit a betonéval azonosnak tekintjük. Az így kialakuló virtuális védett oldalon pedig a kezdeti kiindulási hőmérsékletet írjuk elő peremfeltételként. A modellben a hőmérséklet-behatolás sosem éri el a virtuális védett oldalt, és a vizsgálatainkhoz csupán az alagútfalazatra jellemző szakaszát vesszük figyelembe. A program diszkrét pontokban szolgáltat adatot a 13. ábrának megfelelő módon. A vizsgálatot hasonló módon, mint az acélszerkezetek esetén Δt időlépések mentén végezzük el. A Δx és Δt mennyiségek egymástól nem függetlenek, a modell numerikus stabilitására döntő hatást gyakorolnak. A vizsgálat során a stabilitást minden esetben ellen­őrizni kell.
Az egyes vizsgált pontokba fel tudjuk írni az energiamérleget és meg tudjuk határozni a kiindulási állapotból Δt időlépésenként haladva az aktuális hőmérséklet-eloszlást. A [13] irodalomban közölt összefüggések hibát tartalmaznak, mivel nem a hővezetési tényezők átlagával, hanem összegével közli a szerző az összefüggéseket, valamint jelölése alapján konstans hőtechnikai paramétereket vett figyelembe. Ezt javítva a tűznek kitett oldalon lévő pont (Θ1) hőmérséklet-változása a 19. képletnek megfelelően történik. A közbenső pontoké és most a közelítések figyelembevétele miatt a ΘM-é is a 20. képletnek megfelelően. A képletekben „i” az időlépésekben történt változást, míg „m” a helyben történt változást jelöli. A képletekben a jelölések a korábban ismertetettek szerinti. Beton esetén εm=0,7 értékű [11], valamint konzervatív közelítésként Φ=1,0 és εf=1,0 értékű. A Boltzmann-állandó értéke 5,67×10-8 W/m2K4. A képletekben megjelenő segédmennyiségeket a 21. és 22. képlet mutatja be.
Mivel a bemutatott vizsgálat nem egy szabványos eljárás, annak ellenére, hogy a szabvány [11] által a termikus modellekre megkövetelt paramétereknek eleget tesz, így az Excelben elkészített programunkat a [8] irodalomban publikált Ansys eredmények alapján validáljuk, hogy működőképességéről és alkalmazhatóságáról meggyőződjünk.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző123456Következő »

Irodalomjegyzék

  • [1] https://hu.wikipedia.org/wiki/Alag%C3%BAt. Letöltve: 2023.04.26.
  • [2] https://hu.wikipedia.org/wiki/Budapesti_metr%C3%B3. Letöltve: 2023.04.26.
  • [3] 54/2014. (XII. 5.) BM-rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1400054.bm. Letöltve: 2023.04.26.
  • [4] MSZ EN 1991-1-2:2005 Eurocode 1: A tartószerkezeteket érő hatások, 1-2. rész: Általános hatások. A tűznek kitett szerkezeteket érő hatások. Budapest: MSZT; 2005.
  • [5] Milyen forró a tűz? Rövid útmutató a szabványos hőmérséklet-idő tűzfejlődési görbékhez. https://www.promat.com/hu-hu/epiteszet/az-on-projektjei/szakertoi-terulet/69819/milyen-forro-a-tuz/. Letöltve: 2021.12.14.
  • [6] NIST Technical Note 1681: Best Practice Guidelines for Structural Fire Resistance Design of Concrete and Steel Buildings. https://nvlpubs.nist.gov/nistpubs/TechnicalNotes/NIST.TN.1681.pdf. Letöltve: 2021.12.14.
  • [7] Nemzetközi tűzfejlődési görbék – hasznos szabványok a tűzvédelemben. https://www.promat.com/hu-hu/epiteszet/az-on-projektjei/szakertoi-terulet/33637/nemzetkozi-tuzfejlodesi-gorbek-tuzvedelmi-tervezes/. Letöltve: 2021.12.14.
  • [8] Annikken de Lange. Modelling heat diffusion in concrete structures during a tunnel fire, to investigate structural safety. https://uia.brage.unit.no/uia-xmlui/bitstream/handle/11250/2617182/Lange%2C%20Annikken%20de.pdf?sequence=1&isAllowed=y. Letöltve: 2021.12.14.
  • [9] MSZ EN 1993-1-2:2013 Eurocode 3: Acélszerkezetek tervezése, 1-2. rész: Általános szabályok. Szerkezetek tervezése tűzhatásra. Budapest: MSZT; 2013.
  • [10] Petrasovits G, Fazakas Gy, Kovácsházy F. Városi földalatti műtárgyak tervezése és kivitelezése. Budapest: Akadémiai Kiadó; 1992.
  • [11] MSZ EN 1992-1-2:2013 Eurocode 2: Betonszerkezetek tervezése, 1-2. rész: Általános szabályok. Szerkezetek tervezése tűzhatásra. Budapest: MSZT; 2013.
  • [12] MSZ EN 1994-1-2:2013 Eurocode 4: Együttdolgozó, acél-beton öszvérszerkezetek tervezése, 1-2. rész: Általános szabályok. Szerkezetek tervezése tűzhatásra. Budapest: MSZT; 2013.
  • [13] David M. Manley. Design of reinforced concrete slabs exposed to natural fires. https://www.canterbury.ac.nz/media/documents/oexp-engineering/civil-engineering/David_Manley.pdf. Letöltve: 2021.12.14.
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2023 / 3. számában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©